KASEV Projemiz
Eylül 6, 2018
Fenerbahçe Lions Kulübü
Eylül 28, 2018

Kanser Olma, Aşı Ol !

2017 – 2018 dönemi başkanı, Nur Topçu döneminde yapılan, ana hizmet aktivitemiz olan Kanser Olma, Aşı Ol !

Fenerbahçe Lions Kulübü’ nün bu dönemdeki kulüp başkanı, Uzman Doktorumuz Ln. Nur Topçu, şöyle anlatıyor projesini;

“Bizde, kural, her başkanın bir hizmet projesi olmasıdır. Benim projem de İnsan Papilloma Virüsü (HPV) ve aşısı farkındalık projesi.”

İnsan Papilloma Virüsü (HPV), rahim ağzı kanserinin etkenidir. Aynı zamanda vajen, penis, baş boyun, anüs kanserlerinin etkenlerinden biridir. Kadınlar ve erkekler virüsü taşıyabilir. Kadınlar bu kanser türüne yakalanırken, erkekler belirti vermeyen taşıyıcıdır. Erken tanının hayati önemi vardır.

Son yıllarda İnsan Papilloma Virüs aşısı geliştirilmiş ve uygulanmaya başlanmıştır. Aşı, 9 yaş itibariyle kız ve erkek çocuklara iki doz, on dört yaş sonrası için ise üç doz uygulanır. Ancak, toplumda aşı ve hastalığın önemi yeterince bilinmemekte. Özellikle, erkeklerin de kadınlar gibi taşıyıcı olduğu ve hastalığın yayılmasındaki rollerinin büyüklüğü hakkında oluşmuş bir bilinçleri yok.

Fenerbahçe Lions Kulübü projesi olarak hazırlanan, ” KANSER OLMA AŞI OL ” adlı projenin amacı İnsan Papilloma Virüsünün yalnızca kadınlara ait bir sağlık problemi olmadığının anlatılması, erken tanının, dolayısıyla düzenli kontrolün önemi, kız ve erkeklerin çocukluk çağından itibaren aşılanmasının hastalığı kontrol altına alınmasındaki önemi hakkında farkındalık yaratarak toplumsal bilinci yükseltmektir.

Projenin diğer bir ayağı ise eğitim. Bu amaçla üniversiteler ve liselerle görüşülerek gönüllü doktorlar tarafından eğitim verilmesini planladık. Eğitimler süresince farkındalık yaratmak adına soracağımız sorular şunlar olacak.

1- İnsan Papilloma virüsü nedir? Biliyor musunuz?

2- Kadınlarda Rahim ağzı kanserine neden olan virüs İnsan Papilloma Virüsüdür

3- İnsan Papilloma virüsünün rahim ağzı kanserinin yanında vajen, penis, anüs ve baş boyun kanserlerine de neden olduğunu biliyor musunuz.?

4- Erkeklerin de kadınlar gibi İnsan Papilloma Virüsünü, belirti vermeden taşıdığını biliyor musunuz?

5- Siz hanımlar ! Kontrollerinizi ne zaman yaptırdınız?

6- Düzenli kontroller sayesinde erken tanının hayat kurtardığını biliyor musunuz?

7- Peki, İnsan Papilloma Virüsünün aşısının da olduğunu biliyor musunuz?

8- 9 yaş sonrası kız ve erkekleri aşılamanın İnsan Papilloma Virüsü taşıyıcılığını ve rahim ağzı kanserini başta olmak üzere vajen, penis, anüs ve baş boyun kanserlerini azalttığını biliyor musunuz?

9- Kızınızı, oğlunuzu, kendinizi aşılatmayı düşünür müsünüz?

10- İnsan Papilloma Virüs aşısının her yaşta uygulandığını biliyor musunuz?

Son olarak; daha sağlıklı toplum daha sağlıklı bir nesil için, eşlerimizin, kızlarımızın, kardeşlerimizin, annelerimizin sağlığı için HPV virüs aşısını yaptıralım.”